Genel

Güneş enerjisinde yeni düzenleme

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun kurul kararının Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesi ile 10 kilovata kadar olan güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisleri için azami kurulu güç sınırı 25 kilovata yükseltildi. Peki, alınan bu yeni karar kullanıcılar için ne anlama geliyor?

KİŞİSEL ÜRETİMDE SINIR 25 KİLOVATA ÇIKARILDI

Yenilenebilir enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Enerji maliyetlerinin yükselmesiyle birlikte güneş enerjisi santrallerine olan ilgi de çığ gibi büyüyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kurul kararı, kendi enerjisini üretmek isteyenlere yönelik önemli bir sınırı yükseltti. Teknoloji Editörü Hakkı Alkan, “Siz bir enerji üretecekseniz güneş enerjisi üzerinden. En fazla 10 kilovata kadar üretim yapılabiliyordu. Ama artık 25 kilovata kadar üretim yapılabilecek. Çok önemli bir sınırdı, yükseltilmesi çok iyi oldu. Temiz bir enerji üretebiliriz, hem paramız yurt dışına gitmez hem de çevremize karşı daha saygılı daha duyarlı oluruz” dedi.

``BİR EVİN TÜM İHTİYACI KARŞILANABİLİR``

Peki, 25 kilovatlık bir üretim kullanıcılar için yeterli olacak mı? Hakkı Alkan, “Evin tamamen kendi ihtiyaçları, yani buzdolabı, tv, aydınlatma gibi üniteleri de ben buradan ürettiğiniz elektrik ile karşılayabileksiniz” yanıtını derdi.

Alınan karar, üretilecek enerji fazlası için de alternatif kazanç niteliği taşıyor. Alkan, “Aslında buradaki konu sadece kendi elektriğimizi üretip faturayı sıfırlamak değil, aynı zamanda buradan şebekeye enerji sağlayıp gelir elde etme durumu da sözkonusu olacağı için bu da tüketiciler için başka bir fırsat gibi görünüyor” diye konuştu.

Alkan, yeni düzenlemenin ekonomik bağımsızlığın dışında enerjide dışa bağımlılığın sona ermesi açısından da önemli bir adım olduğunu sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir