Genel

Güneş enerjisi yatırımları artacak

Türkiye güneş enerjisi yatırımlarını artırmayı hedefliyor. Günlük ortalama 7.5 saat güneşlenme süresine sahip Türkiye’de hedef güneş enerjisi santrallerini yaygınlaştırmak. 2030 yılında üretim hedefi ise 8 milyar vattan 30 milyar vata çıkarmak.

Türkiye’nin 8.3 gigavat olan güneş enerjisi kurulu kapasitesinin 2030 yılına kadar 30 gigavat’a çıkması bekleniyor. Günlük ortalama 7.5 saat güneşlenme süresine sahip Türkiye kurulu gücünün artırılmasına yönelik yatırımlarını da artırıyor. 21 Haziran Dünya Güneş Günü dolayısıyla Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu, Türkiye bölümü raporlarından elde edilen bilgilere göre mayıs ayında küresel güneş enerjisi kurulu gücü 1 teravata yani 1 trilyon vata ulaştı.

İklim değişikliğiyle mücadelede öncelikli hedeflerden biri küresel emisyon rakamlarının yarı yarıya düşürülmesi. Bu çerçevede güneş enerjisi de en önemli kaynaklardan biri. Türkiye’de 78 ilde güneş enerjisi santralleri bulunuyor. Bu santrallerin ilerleyen yıllarda lisans alarak kurulu güç haline gelmesi ve 8.3 gigavat olan potansiyelin önce 20 gigavat’a ardından da 2030 yılında 30 gigavat’a yani 30 milyar vat’a çıkarılması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir