Genel

Güneş enerjisi dönüştürücüleri yerli olacak!

Türkiye enerjide yerlileşme adımlarını artırıyor. Yerli ve milli güneş enerjisi dönüştürücüsü ile yurt dışına bağımlılığın azaltılması hedefleniyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dönüştürücülerin üretim tesisini ziyaret etti, detayları anlattı.

Ankara’da güneş panelleri ve kaynak makinaları için yerli ve milli inverter üretip ihraç eden işletmede incelemelerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Hedefimiz, 100 milyon dolarlık ithalatı kesmek“ dedi.

Güç elektroniği alanında ciddi üretim potansiyeline sahip bir firmayı ziyaret ettiğini belirten Varank, “Küçük rakamlarla yani 25-30 kilowatt ile başlayıp şu anda 100 kilowattlık güneş paneli inverterlerini piyasaya satıyorlar. 167 kilowatt inverterleri piyasaya sunmaya hazır. Tüm dünyada karbon izinin azaltılmasıyla ilgili büyük bir gayret var. Bunun yolu da yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yapmaktan geçiyor” dedi. Varank, güç elektroniği alanında Ar-Ge merkezi olmak için başvuru yapan firmaya gerekli desteği vereceklerini söyledi.

Bakan Varank, işletmenin robotlarla inverter kaynak makinelerinin beraber çalışma, haberleşme ve otomasyonuyla ilgili de çalışmalar yürüttüğüne işaret ederek, şöyle devam etti:

“Bu otomasyon da tabii dijitalleşme sürecine katkı sağlayacak. Biz daha önce hep belli ülkelerin modellerini kendimize kopyalamaya çalıştık. Endüstri 4.0., baktığınızda aslında Almanya’nın bir markası. Ama biz dijitalleşme dediğimizde bugün firmalarımız elektronikte yüksek teknolojili ürünleri kendileri üretebiliyorlar. Ama bunların dijitalleşmesiyle, otomasyonuyla ilgili çözümleri de burada mühendislerimiz kendileri geliştirebiliyorlar. Türk sanayisinin nereye geldiğini görmemiz ve buna göre eğer KOBİ’lerimiz dijitalleşecekse, endüstriyi dijitalleşerek daha verimli hale getireceksek işte bunun gibi yerli çözümleri de sanayiye uygulamamız lazım. Bu manada firmamızın yaptığı bu çalışmalar da çok değerli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir